Nieuwsbrief gemeenteraad - week 20 2026
In deze nieuwsbrief leest u over het werk van de gemeenteraad. We blikken terug op vergaderingen van de gemeenteraad en de raadscommissie en informeren u over de onderwerpen die op de agenda staan.
Participatie en invloed
Als inwoner heeft u verschillende mogelijkheden om invloed uit te oefenen. Of u nu een brief naar de gemeenraad stuurt, een petitie indient of inspreekt bij een raadscommissie.
We begrijpen dat het soms lastig kan zijn om te weten hoe u het beste uw stem kunt laten horen. Of dat er misschien bepaalde drempels zijn om deze stap te nemen. Daarom staan de medewerkers van de griffie altijd klaar om u hierin te begeleiden en te adviseren. U kunt contact met hen opnemen via griffie@vlaardingen.nl.
Eerder vertelden we u meer over direct contact zoeken met een raadslid, een brief sturen naar de gemeenteraad, het Sprekersplein, Woo-verzoeken, Gast van de Raad en het burgerinitiatief. Deze week vertellen we over scholenbezoeken en de cursus Politiek Actief.
Scholenbezoeken
De politieke wereld, en in het bijzonder de lokale politiek, kan soms ingewikkeld zijn. Daarom zet de gemeenteraad van Vlaardingen zich in om de kennis over lokale politiek te vergroten. De griffie organiseert schoolbezoeken op ons stadhuis waarbij leerlingen een kijkje kunnen nemen in het hart van de gemeentelijke democratie.
Wij nodigen zowel basis- als middelbare scholen uit om deze ervaring mee te maken.
Basisonderwijs
Afhankelijk van uw behoeften stellen wij een programma samen voor uw leerlingen. Zo kunnen wij aansluiten bij uw project rondom lokale politiek. Denk hierbij bijvoorbeeld aan een uitleg over de gemeenteraad en een kennismaking met een raadslid in onze Raadszaal. Maar u kunt ook onze Raadszaal gebruiken voor een echt debat, inclusief beeld en geluid.
Middelbaar onderwijs
Ook met beperkte tijd kunnen wij voor middelbare scholieren een interessant programma samenstellen, uiteraard op basis van uw behoeften. In 45 minuten kunnen uw leerlingen kort kennismaken met de gemeentelijke politiek en democratie en kan daarna overgegaan worden op een debatoefening, inclusief beeld en geluid.
Informatieve inhoud van het bezoek
Tijdens het bezoek leren leerlingen over de democratie en de werking van de gemeente. Ze krijgen uitleg over de rol van raadsleden, wethouders en de burgemeester, en ontdekken wie de baas is van de gemeente. Daarnaast leren zij over de taken van de gemeente; van het ophalen van vuilnis tot het uitgeven van paspoorten.
Meedoen?
Wij nodigen scholen van harte uit om een bezoek aan het stadhuis (Markt 11) te plannen. Het programma wordt afgestemd op de leeftijd, de beschikbare tijd en lesroosters van de leerlingen. Het is ook mogelijk om uw eigen programma samen te stellen met de griffie.
Neem contact op met onze griffie via griffie@vlaardingen.nl of 010-248 4000.
Samen maken we de lokale politiek levendig en toegankelijk voor de nieuwe generatie! We hopen jullie snel te mogen verwelkomen in het stadhuis van Vlaardingen!
Cursus Politiek Actief
Bent u nieuwsgierig naar wat de gemeente doet en hoe politieke besluiten worden genomen? Wilt u een verschil maken in Vlaardingen en overweegt u misschien een rol in de lokale politiek? Dan is de gratis cursus Politiek Actief precies wat u zoekt!
De gratis cursus Politiek Actief is bedoeld voor alle Vlaardingers met interesse in de Vlaardingse politiek. Deze cursus is zeer geschikt als u meer informatie wilt over de lokale politiek, nadenkt om politiek actief te worden of als u wilt weten hoe u als inwoner meer invloed kunt uitoefenen op de lokale politiek.
De cursus is niet bedoeld voor het behandelen van persoonlijke klachten of problemen.
Programma
De gratis cursus Politiek Actief bestaat uit twee delen; een basiscursus en een verdiepingscursus. Wanneer u zich aanmeldt voor één van de cursussen meld u zich aan voor alle dagen van de desbetreffende cursus. Het vertellen hoe een gemeente werkt, wordt afgewisseld met praktische opdrachten. Daarnaast oefent u met vaardigheden zoals debatteren en lobbyen. Uiteraard ontmoeten deelnemers ook gemeenteraadsleden om ervaringen uit de praktijk te horen.
Aanmelden en vragen
In 2026 wordt Politiek Actief niet georganiseerd in verband met de gemeenteraadsverkiezingen. Bent u wel enthousiast om mee te doen met Politiek Actief in 2027? Of heeft u andere vragen? Neem dan contact op met de griffie via griffie@vlaardingen.nl of 010-248 4000.
Agenda
Op donderdag 21 mei vindt om 20.00 uur de raadscommissievergadering plaats in de Raadszaal en de Burgerzaal van het stadhuis. U bent van harte welkom om deze vergadering bij te wonen. De volgende onderwerpen staan op de agenda:
- Zienswijze Regionale Belastinggroep (RBG)
- Zienswijze Metropoolregio Rotterdam-den Haag (MRDH)
- Zienswijze Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR)
- Zienswijze Stroomopwaarts (SOW)
- Zienswijze Rogplus
- Zienswijze gemeenschappelijke regeling Jeugdhulp Rijnmond (GRJR)
- Zienswijze Gemeentelijke Gezondheidsdienst Rotterdam Rijnmond (GGD-RR)
- Vaststellen Regiovisie Jeugdhulp Rijnmond 2026-2030
- Besloten agendapunt over grondaankoop
Wilt u de vergadering online volgen? Klik op ‘Live’ op vlaardingen.raadsinformatie.nl en u kunt de vergadering volgen met geluid. Hier vindt u ook de agenda en de bijbehorende stukken.
Sprekersplein
Wilt u de gemeenteraadsleden uw standpunt over een onderwerp vertellen, dan is er de mogelijkheid tot inspreken. Inspreken kan op het Sprekersplein voorafgaand aan de vergaderingen van de raadscommissie van 19.30 tot 20.00 uur. De eerstvolgende mogelijkheid tot inspreken is op 21 mei. Wilt u inspreken? Dan moet u zich aanmelden voor 12.00 uur op de dag van de vergadering via griffie@vlaardingen.nl.
Gast van de Raad
Omdat de gemeenteraad het belangrijk vindt dat inwoners weten waarover vergaderd wordt en hoe de gemeenteraad werkt, nodigt de gemeenteraad u uit om als Gast van de Raad aanwezig te zijn.
Wilt u een keer als Gast van de Raad ontvangen worden? Meld u dan aan bij de griffie via griffie@vlaardingen.nl of via 010-248 4000. De eerstvolgende mogelijkheid is 11 juni. U kunt alleen uzelf aanmelden.